Wykaz działów katalogu rzeczowego dla małych bibliotek publicznych oraz Wykaz działów UKD dla bibliotek szkolnych
W 2021 roku Biblioteka Narodowa wydała szóste wydanie Wykazu działów katalogu rzeczowego dla małych bibliotek publicznych opracowane przez dr Jolantę Hys i Joannę Kwiatkowską.
Jest to bardzo ograniczony wybór symboli Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej (edycja z 2019 roku) przeznaczony dla małych bibliotek o księgozbiorach do około 20 tysięcy woluminów. Wykaz zawiera zrąb główny, wybór poddziałów wspólnych oraz indeks, niezwykle przydatny w codziennej praktyce klasyfikowania.
Publikacja ma ułatwić mniejszym bibliotekom prowadzenie katalogu rzeczowego, dostosowanego możliwie do liczebności i zawartości rzeczowej księgozbioru, i jak najlepiej odpowiadać na potrzeby użytkowników korzystających z tych bibliotek. Wykaz może służyć do tworzenia schematu układu książek na półkach, czyli nadawania sygnatury miejsca oraz do klasyfikowania zbiorów – także bibliotek szkolnych.
Te same cechy nosi opracowany przez dr. Adama Stopę Schemat UKD dla bibliotek szkolnych. Ukazał się on w elektronicznym wydaniu „Biblioteki w szkole” nr 04-05-06/2020 Schemat również oparty jest na tablicach skróconych UKD 102/2019, ale jest bardziej rozbudowany i zawiera więcej symboli.
Jeszcze inną propozycję Schematu UKD dla bibliotek szkolnych zawarł dr Adam Stopa w drukowanym wydaniu „Biblioteki w szkole” nr 4-5-6/2020.
Każda z omówionych wyżej pozycji jest punktem wyjścia, propozycją, którą należy dostosować do wielkości zbiorów i specyfiki konkretnej biblioteki.
Publikację Wykaz działów katalogu rzeczowego dla małych bibliotek publicznych można wypożyczyć, a z czasopisma „Biblioteka w szkole” skorzystać na miejscu w Bibliotece Pedagogicznej w Ostrołęce.
Wykaz działów katalogu rzeczowego dla małych bibliotek publicznych / opracowanie Jolanta Hys, Joanna Kwiatkowska ; Biblioteka Narodowa. – Wydanie szóste zmienione i poprawione. – Warszawa : Biblioteka Narodowa, 2021 Sygn. W 83773