Bajkoterapia czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych / Artur Barciś [et al.] ; il. Marcin Piwowarski ; [wstęp, koment. Katarzyna Klimowicz]. – Wyd. 2 poszerz. i popr. – Warszawa : Wydawnictwo „Nasza Księgarnia”, 2015.Bajkoterapia to antologia pięknych i mądrych bajek dla dzieci, poradnik dla rodziców, a przede wszystkim świetny sposób na wspólne spędzenie czasu!
Bajki-pomagajki to niezwykłe historie, które wspierają i dają poczucie bezpieczeństwa, zawierają wiele praktycznych wskazówek, opowiadają mądrze o świecie dziecięcych emocji i konkretnych problemach, z którymi dzieci się borykają. Młodzi i najmłodsi czytelnicy (w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym) mogą utożsamić się z bohaterem i przeżyć z nim daną historię, a także dowiedzieć, jak zachować się w wielu ważnych sytuacjach.
W drugim, poszerzonym i poprawionym, wydaniu bajkom towarzyszą wskazówki i komentarze eksperta od bajkoterapii – Katarzyny Klimowicz, które, mamy nadzieję, będą dla rodziców, opiekunów i dzieci pomocą, inspiracją do rozmowy, zabawy czy przede wszystkim wspólnego zastanowienia się nad takimi tematami jak: inność, spotkanie z nieznajomym, bezpieczeństwo nad wodą, zgubienie się, brak wiary w siebie, rywalizacja z rodzeństwem, bezpieczeństwo w domu.
Informacja ze strony Wydawnictwa Nasza Księgarnia.
Cukierek dla dziadka Tadka / Ivona Březinova ; przeł. Maria Marjańska-Czernik ; il. Justyna Mahboob. – Warszawa : Wydawnictwo Piotra Marciszuka Stentor, 2008.Ukochany pradziadek pięcioletniego Janka coraz częściej o czymś zapomina i robi różne dziwne, czasem śmieszne rzeczy. To, co Janek traktuje jako świetną zabawę, jest jednak sygnałem postępującego poważnego schorzenia. Choroba Alzheimera, z którą musi się zmierzyć cała rodzina, ich obu paradoksalnie bardzo do siebie zbliżyła, gdyż w pewnym sensie postawiła ich na podobnych pozycjach. Mały chłopiec staje się dla chorego pradziadka punktem oparcia i towarzyszem jego zmagań z codziennością, w której staruszek czuje się coraz bardziej zagubiony.
Choć połączenie tematyki i adresata książki może wydawać się szokujące, nie ma się czego obawiać. Ten trudny temat poruszany jest tu bez zbędnego pouczania i wyjaśnień, pokazany poprzez przygody Janka z pradziadkiem tak, jak je przeżywa i postrzega dziecko, a ciepłe, pogodne i pełne humoru ilustracje doskonale oswajają problem. Autorka pokazuje, jak ważne jest trwanie razem w dobrym i złym, ale i możliwość wygospodarowania czasu i przestrzeni tylko dla siebie.
Informacja ze strony Wydawnictwa Stentor.
CHĄDZYŃSKA Zofia : Księga pawilonu. Wrocław : Siedmioróg, 1992, s. 191Bohaterką powieści jest Anna, uczennica szkoły średniej. Wrażliwa i zamknięta w sobie nastolatka – myśli o sobie „niedopasowana”. Anna cierpi na pewną przypadłość, o której czytelnik dowiaduje się po pewnym czasie. Dlatego, bo dziewczynie trudno ją nawet nazwać. Anna jąka się. Cierpi z tego powodu, nie akceptuje tej wady, ale stara się z tym żyć. Zwykle wycofuje się; nie lubi mówić o sobie, nie żali się i nie chce współczucia. Atmosfera w domu Anny nie sprzyja rozwiązywaniu emocjonalnych problemów : matka – dyrygująca i wszystkowiedząca kobieta, ojciec – wycofany i zahukany. Swoją siostrę Anna lubi, chociaż ta jest faworyzowana przez matkę. Życie Anny odmienia wizyta w szpitalu na oddziale dla pacjentów unieruchomionych po wypadkach. Dziewczyna zaczyna rozumieć, co w życiu jest istotne, jak ważna jest nadzieja, wytrwałość i wiara we własne siły.
Na podstawie „Wstęgi pawilonu” powstał film fabularny pt. Słońce w gałęziach (1986, premiera: 1 listopada 1987), w reżyserii Ludmiły Niedbalskiej.